منو

تمرين ده

تمرين ده:تمرين ده
تمرين ده

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

سوال 1:یکی از اجتماعات آنلاین را در نظر بگیرید و ده معیار یک اجتماع خوب را در مورد آن برسی کنید.

اجتماعات مجازی مفهوم جدیدی است، که امروزه به همان سادگی مفهوم اجتماعات واقعی به‌کار می رود. هزاران گروه اینترنتی برای بحث در مورد علایق مشترک، در زمینه کار و تجارت و سیاست و غیره شکل گرفته است. اجتماعات مجازی نتیجه انقلاب تکنولوژیهای اطلاعاتی، بخصوص اینترنت است.

تعریف اجتماع: "اجتماع"- community- واژه ای است، که به شیوه های مختلفی از احساس تعلق و یا محرومیت، در مورد ما و دیگران به کار گرفته می شود. چیزی مانند یک حس جمعی است، که در همبستگی های بی شماری از اجتماعات مربوط به حفظ سلامتی گرفته تا اجتماعات شغلی و محلی قرار می گیرد.

اجتماعات مجازی: اجتماعات مجازی از نظر "راین گلد"، معمولاً شبکه‌ای الکترونیکی از ارتباطات متقابل است، که محدوده‌اش را خود تعریف می‌کند و پیرامون علاقه یا هدف مشترکی تشکیل می‌شود.کار commutiy در یک وب سایت انتقال احساسات مشتریان به یکدیگر است

یک اجتماع مجازی دارای معیارهای زیر می‌باشد:

1) افراد: روابط بین فردی، که شبکه‌ ی اجتماع را می‌سازد

2)  فرهنگ: شامل مشارکت و روحیه و تقسیم جزئیات

3)  فرآیندها: شامل صرفه جویی در مقیاس و تجربه مشتری

 4)تکنولوژی : امکان جستجوی سریع  و آسان داشته باشد و دسته بندی مناسب داشته باشد

5) دیالوگ،

6)  به تفاوت فرهنگی اهمیت دهد.

7)یک تاریخ مشترک

اجتماعات مجازی به گسترش ارتباط، شبکه‌های اجتماعی و درک و تعامل بین اعضای آن نیاز دارد و اجتماعی را درست می‌کند، که در آن افراد ارزش‌های مشترک و فرم‌های مشترکی را دنبال می‌کنند و به گسترش اعتماد کمک می‌کنند اجتماعات مجازی اینگونه نیستندکه تنها به وسیله کاربران به وجود بیایند، بلکه، امروزه تلاش های عظیمی به وسیله صدها گروه اقتصادی، شبکه های حمایت اجتماعی،NGOها و ارگان های حکومتی برای تشکیل اجتماعات مجازی شکل گرفته است. در واقع فضای مجازی اینترنتی، خانه هزاران گروه است، که برای تبادل اطلاعات، بحث در مورد علایق متقابل ، بازی کردن و مسائل شغلی و اقتصادی و سیاسی دور هم جمع شده اند.

توضیحات اضافی:

 

براي آتش زدن به سوخت نياز داريد

 

اگر تاكنون مثلث آتش را ديده باشيد مي‌دانيد كه آتش به 3 عنصر براي روشن شدن نياز دارد: ماده آتش‌زا، هوا و گرما. اگر سوخت كافي نداشته باشيد، آتش روشن مي‌شود ولي مدت زيادي دوام نمي‌آورد؛ حتي اگر به اندازه كافي گرم باشد و يا هواي زيادي در اطراف باشد.

 

در يك اجتماع آنلاين، مردم نقش همان ماده آتش‌زا را ايفا مي‌كنند. براي اين‌كه بتوانيد يك اجتماع اينترنتي را نگه داريد، به افراد نياز داريد. اگر افراد كمي در اين مجموعه باشند، ديگر اجتماع اينترنتي معنا ندارد مثل آتشي كه فقط دو هيزم براي سوختن دارد.

 

هوا هم لازم است

 

اگر اطراف آتش به اندازه كافي اكسيژن نباشد، خاموش مي‌شود، حتي اگر مدام سوخت و گرماي آن را بيشتر كنيد.

 

در يك اجتماع اينترنتي هم همين وضعيت وجود دارد، ولي در اينترنت نقش هوا را محتوا ايفا مي‌كند. يك اجتماع براي اين‌كه زنده بماند و حيات اينترنتي خود ادامه دهد و بزرگتر شود، به ايده‌هاي نو و نوآوري‌ها احتياج دارد. براي اين‌كه آتش گرم‌تر باشد، بايد هواي بيشتري در آن دميده شود و براي اين‌كه يك اجتماع اينترنتي بزرگتر شود، بايد ايده‌هاي خلاقانه‌تر و جديدتري در آن وارد و يا تحريك شود.

 

آتش براي زنده ماندن به گرما احتياج دارد

 

در نهايت، روشن است كه بدون گرما نمي‌توان آتش روشن كرد. براي اين‌كه بخواهيد آتش روشن كنيد، مقداري گرما از كبريت يا فندك لازم داريد. وقتي آتش روشن شد، خودش از انرژي نهان در سوخت شروع به توليد گرما مي‌كند. ولي اگر آتش سرد شود، هر چقدر هم كه اين انرژي آزاد شود، بي‌فايده خواهد بود و آتش خاموش مي‌شود.

 

براي يك جامعه آنلاين، انرژي‌اي كه شما اول كار در آن قرار مي‌دهيد، تحريك ايده‌هاي نو و غيره، نقش گرما را براي آتش دارد. اگر انرژي كافي در يك جامعه اينترنتي نگذاريد، هيچ‌گاه به شتاب مورد نظرتان براي حركت نمي‌رسيد. در فروم‌هايتان انرژي وارد كنيد و ايده بدهيد تا آتش وب‌سايت‌تان ادامه داشته باشد. ‌ ‌

 

آتش بايد از كوچك آغاز كند كه راحت‌تر روشن شود

 

اين يك مساله كليدي است. فرض كنيد مي‌خواهيد آتش روشن كنيد. كمي كاغذ برداريد، كمي چوب سفيد، كمي چوب باريك، كمي چوب كلفت و كمي هم هيزم. شما نمي‌توانيد يك هيزم را به‌راحتي روشن كنيد، هرچقدر هم كه كبريت بسوزانيد.

 

براي اين‌كه يك جامعه اينترنتي ادامه‌دار باشد، بايد ساده و از ابتدا شروع كند. اگر مي‌خواهيد فروم بسازيد يا گروهي شبيه به Ning ايجاد كنيد، نبايد در ابتدا فقط موضوعات پيشرفته در آن بگذاريد. بايد با موضوعات باز و سازماندهي شده ولي نه موضوعات بحث برانگيز، آغاز كنيد و اجازه دهيد كه ديگران احساس كنند به اين آتش كمك مي‌كنند.

 

هيزم بايد به‌هم پيوسته باشد تا آتش گر بگيرد

 

وقتي اندازه‌هاي مختلف چوب را مي‌چينيد، بايد درست بچينيد؛ طوري‌كه هم به اندازه كافي نزديك باشند كه گرما بين آنها ايجاد شود و هم زياد بسته نباشند كه هوا در آنها جريان نداشته باشد و آتش خفه شود. اگر چوب‌ها را در وسط حياط پخش كنيد و بخواهيد آنها را روشن كنيد، مطمئن باشيد به هيچ جا نمي‌رسيد.

 

يك اجتماع آنلاين بايد متمركز باشد تا كارش بگيرد. اگر فرومي با 10 بخش و 100 زيرفروم ايجاد شود، همه جا سوت‌وكور مي‌شود. چون هيزم‌ها (مردم)، خيلي پخش شده‌اند. 10 نفر را در 100 فروم بگذاريد، معلوم است كه همه جا خالي به‌نظر مي‌رسد. آنها را در 6 فروم قرار دهيد تا ببينيد آتش روشن مي‌شود.

 

اجتماع اينترنتي بايد كوچك شروع شوند. اگر براي يك مهماني در يك خانه بزرگ 10 نفر را دعوت كنيد، هر كدام از آنها را در يك اتاق نمي‌گذاريد! مثلا همه را دور ميز آشپزخانه جمع مي‌كنيد.

 

گرما لازمه گسترش آتش است

 

وقتي آتش به جايي رسيد، شروع به توليد انرژي لازم براي سوختن بقيه هيزم‌ها مي‌كند. اينجا جايي است كه مي‌توانيد هيزم بزرگتر بريزيد تا آتشتان بزرگتر شود.

 

همين مساله در وب هم وجود دارد. وقتي به نقطه حساس تجمع كافي انرژي رسيديد (ايده ها/ارتباطات)، اينجا نقطه‌اي است كه مي‌توانيد فروم‌هاي بيشتر، گروه‌هاي بيشتر، بخش‌هاي بيشتر و ... را اضافه كنيد و جامعه خود را بزرگتر كنيد.

 

 

25 نظر

  • محمد زند / 10 صبح / 5 دی 1395, / جواب

    تست

    • محمد زند / 10 صبح / 5 دی 1395, / جواب

      تست

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟

به صفحه اول خوش آمدید